Серенгетиииии… Не, не съм разпяла! 🙂 Просто напомням феноменалния филм на BBC за Серенгети.
Да продължа разказа си за скитането в Танзания и великолепното сафари (януари 2022). След езерото Eyasi, Ngorongoro и Maswa, рейнджърите ни гмурнаха в Серенгети. Лоджата глези сетивата по всички начини!
Бих предпочела палатка – много моля, не от известните палатки със спане на пода! 😀 – а такива, специални, изградени в най-дивите части, с най-фантастичния service, който може да си представите и запазващи природата без компромис. За съжаление, не съм милионер. 🙂
И го питам масая, живеещ в Нгоронгоро – информация от първо лице – който ме съпровожда до кръглата ми стая в Серенгети (животните се разхождат в лоджата свободно и след 21 часа се движим с придружители): как живеете? И той: Имаме си мляко, имаме си месо. Какво ми трябва повече. Сигурно звучи смешно, ама… Ама беше искрен. А аз се чувствам безкрайно благодарна за тази африканска безценност, която ми се е случвала – и се надявам отново да ми се случва!
Но да ви върна на Земята, пардон въздуха! 🙂 И магията Серенгети.
Полетът над Серенгети е легендарен. Помня първият ми полет в живота – Мианмар и феноменалния Баган. И стресиращата цена от USD 400. Която платих и никога не съжалих! По време на полета полюбопитствах защо е толкова скъпо. Отговорът: Защото има монопол – с няколко балона. И не, не е чак толкова скъпо – в Серенгети е още по-скъпо. Тогава си бях казала – искам да летя над Серенгети. Не заради цената, разбира се. Просто има легендарни места за балони и това е от тях. И наистина беше по-скъпо. 🙂
Дали си заслужава? Не мога да кажа. Беше едно много различно усещане. Иначе за гледане на животни – ако това е целта, не си заслужава, а не беше и сезона на Голямата миграция. За целта трябва да отида и да летя в Кения над другата легенда – Масай Мара. Полетът е само повод, разбира се. 😀 В едно съм убедена – няма погрешно похарчени пари за прекрасна емоция!
А след балоните – ама разбира се, сафари! Летящ старт към великолепната и фауна, и флора на Серенгети. Лъвовете са огромния акцент на този парк – и с основание, а малките лъвчета са разтопяващи!
Но и не само лъвове.
А знаете ли, че в Африка най-много хора са загинали от хипопотами?
А знаете ли, че жирафите обикновено винаги се крият зад нещо и пресичат откритата площ възможно най-бързо?
А знаете ли, че най-опасното животно в Африка е Африканският бивол, защото е непредсказуем?
Необятно е Серенгети и за един-два дни можеш да видиш една нищожна част от неговото богатство, но винаги е милион пъти повече от никакаква част…
Признавам, най-много ни шокира бруталната вечеря на един месояден бабун. Бяхме изумени от разказа на рейнджъра как липсата на протеини кара тези маймуни понякога да ядат месо. Не ги убиват, ядат ги наготово. Преди да отворите виеоматериала, имайте предвид, че е много гадно – ако сте гнусливи…
Казах ли, че се чувствам привилегирована да съм част от Дивата Природа на Африка? Вероятно съм го казала няколко милиона пъти. Нищо – сега ще го кажа няколко милиона и един път. 🙂
Comments are closed.