И така – Щатите. И по-точно Калифорния. И още по-точно Калифорния, Невада, Юта и Аризона. Четири дами и един джип. Маршрутът е феноменален и го разработих с огромно удоволствие!
- Сан Франциско – само тези, за които Джек Лондон е любимец от дете, ще ми разберат вдъхновението за този град.
- Крайбрежният Highway 1 – Pacific Coast Highway (PCH): Monterey, Carmel-by-the-Sea, Santa Barbara, Malibu, Santa Monica, Los Angeles – Beverly Hills…
- Парк Joshua Tree и Route 66 – само динозаври като мен ще проумеят вълнението за този маршрут…
- Grand Canyon, Horseshoe, Antelope Canyon, Monument Valley – потресаващи гледки!
- Las Vegas и Death Valley.
- Mammoth Lakes, Yosemite Valley, Mariposa Grove of Giant Sequoias – и обратно към Фриско.
Преди да се гмурна в разказите за отделните части на това великолепно скитане, ще ви дам моите обобщени препоръки, които може да улеснят едно такова ваше пътуване.
- Започвам с един – според мен – наистина важен съвет: Идете там само ако харесвате Щатите и в частност американците – иначе рискувате да се насилвате и да не харесате скитането, а то е повече от великолепно. Мой личен съвет – дайте им шанс. Американците в огромната си част са изключително добронамерени и сърдечни, а Щатите са просто цял континент с великолепна природа. Не е нужно да имат хилядолетна история – имаме си наоколо достатъчно такава, там не се отива заради средновековни замъци…
- Най-доброто време за този маршрут е края на месец май – началото на месец юни. Сложете пустините в началото и оставете Йосемите за края. Лятото забравете за там – освен Йосемити. Септември не е препоръчителен поради многото пожари…
- Моят маршрут е направен за две седмици и е напълно постижим. Ако може да си позволите малко повече време (и бюджет), оставете си няколко дни повече, за да си почивате повече. Пътуването си е сериозно.
- Някои места изискват наистина ранни резервации – туровете за Antelope Canyon, влизането с кола в Yosemite Park (ако не ползвате хотели), резервацията на самите хотели в Yosemite Park… Ще разкажа за тях в отделните материали, просто имайте предвид нуждата от време за по-сериозно планиране.
- Такова скитане не може да се реализира без кола. Дори не си го и помисляйте. По принцип без кола в Щатите си все едно без крака. Заредете си култова музика за тези части на Щатите и ще се потопите в атмосферата с огромно удоволствие.
- Това е скъпо пътуване – и по принцип Щатите не са бюджетна дестинация. Планирайте го, когато можете да отделите достатъчно средства, за да му се насладите.
- Приемете чуждата култура без тръшкане, най-вече в частта й с бакшишите – една много трудна за българите (и не само за тях) култура. Не го приемайте като бакшиш, а като задължителна част от сметката – какъвто е реално.
- Цените там никога не са крайни – начислява се щатски данък, федерален данък, междуконтинентален данък… 😀 Извън усмивката, това са много неприятни закони за мен, но – закони. Приемайте цените като база – плюс 30% (заедно с бакшиша). И пак да кажа – не се ядосвайте, такива са им законите. Ако не ви харесват изобщо, по-добре не ходете.
- Хотелите изискват депозити за щета. Друг неприятен закон. И е неприятен, защото връщането на парите по карта може да отнеме повече от седмица (на мен веднага са ги възстановявали) и ако имате ограничена кредитна сума (всички имаме ограничения), да се окажете в един момент временно без пари. Имайте повече карти.
- Хотелите във Вегас (особено тези на стрипа – главната улица) имат такса Резорт – която не винаги е видна при резервиране. Аз не бях я забелязала. Неприятно висока такса. Трябва да е включена в цената, но не е. Просто бъдете по-внимателни.
- Хотелите масово са вериги. Много неприятно за хора като мен, които не понасят вериги, но в случая просто нямате избор.
И след всички тези уговорки да кажа – пътуването е толкова красиво, щото душевните оргазми следват един след друг и всичко останало се забравя…
Comments are closed.